18 Eylül 2013

Yeniden Kazanım Haftası


Çöp deyip geçme  kitabımla birlikte kentimizde yeniden kazanım tartışılmaya başlandı.

Yeniden Kazanım’ın uygulaması gecikse de konuşulması bile güzel. Yeniden Kazanımın uygarlık olduğunun anlatılması ve anlaşılması gerekiyor. Ben “yeniden kazanım” üstüne düşüncelerimi paylaşacağım dostlar bulmada hiç zorluk çekmiyorum. Konuşma olanağı bulduklarıma da “Yeniden Kazanım Haftası” ilan edilmesi konusundaki önerimi aktarıp bu konudaki görüşlerini almaya çalışıyorum. Aslında bu öneri, Manisalı çevrecilerin önerisi olmalı. Bu öneri, Yerel Gündem 21’in önerisi haline getirilmeli. Bu öneriye Manisa Belediyesi destek vermeli. Belediyenin önerisi durumuna getirildiğinde, bu gerçekten güzel ve anlamlı öneriyi Sayın Bülent Arınç’ın yaşama geçirebileceğini düşünüyorum.

Avrupa’da ve gelişmiş bir çok ülkelerde, yaşadığımız çağı “Yeniden Kazanım Çağı” olarak değerlendiren ve isimlendiren düşünürler var. Ancak bizim ülkemizde “Yeniden Kazanım” konusu henüz gündemimize dahi gelebilmiş değil. Eğer, Yeniden Kazanım Haftası ilan edilirse, okullarımızda ve ülkemizde yeniden kazanım gündeme gelmiş olur…

Katı Atıkların Yeniden Kazanımı, Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği ile 2005 yılında ülkemizin gündeminde olacak. Sadece yönetmelik nedeniyle değil, kentsel yaşam standartları nedeniyle de AB görüşmelerinde de gündeme gelecek. Avrupa çöpümüze de karışacak. Yine alınganlık gösterip kızacağız. Kızacağımız yere, çöp sorunumuzu AB’nin dayatması olmadan çözebilsek daha güzel olmaz mı?

Katı Atıkların Yeniden Kazanımı Belediyelerimizi yakından ilgilendiriyor. Belediye ve kentli yurttaş dayanışmasıyla başarılı sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum. Manisa’da, Yeni Manisa Öncü Sitesi’nde başlattığımız Katı Atıkların Yeniden Kazanımı çalışması sonrasında yazdığım Çöp Deyip Geçme kitabı üzerine yapılan değerlendirmelerde, yurttaşlarımızın yeniden kazanımı benimsediklerini, istenildiğinde yaygınlaştırılabileceğini sevinerek gördüm.

“Yeniden Kazanım”ın yaygınlaşması için çalışmaktan, büyük mutluluk duyacağımı, bu konuda kendimi bir yurttaş olarak görevli saydığımı, istenirse ülkemin her köşesine gidip eğitim çalışmalarına katılabileceğimi duyuruyorum. Biliyorum Manisa dışından öneriler gelecek ve ben dostlarımla birlikte gidip seve, seve çöpü daha doğrusu, Yeniden Kazanımı anlatacağım. Ancak, koşullanmışlığı ve ön yargılı olmayı sevmem ama, Manisa’dan kimseden pek gel konuş diyen olmayacak. Olsun, biz Hakan Bakır ve Kemal Çamlıoğlu ile birlikte, bulduğumuz her fırsatta, yeniden kazanımın önemini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Bu konuda bir sunuş da hazırladım. Ortaklaşa projeksiyon makinesi alma, düşüncemiz de var. Ortaklaşa kitaplar alıp okuduğumuz gibi, ortaklaşa araç gereç alıp, eğitim için kullanmaya da başlayacağız. Kendi projeksiyon makinemizi alana kadar da, İlke Dershanesi’ninkini hoşgörülerine ve yardımseverliklerine güvenerek kullanmayı sürdüreceğiz.

Yeniden Kazamın Haftası önerimizi bir de siz düşünün. Uygun görüyorsanız, birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu buradan duyuruyoruz…

Mustafa Pala


Yukarı Çık
Bu haber : 2828 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak
Bu sayfa : 1195954 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 1195863 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 1195812 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 1196958 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1213492 kez ziyaret edilmiştir.