22 Kasım 2017

LAVANTA KOKULU DAĞ


Akhisar Büknüş köyü doğumlu olduğum için biliyorum, Akhisar tütünün başkentiydi.

Tütün piyasası Akhisar’da açıklanırdı. İlgili bakan Akhisar’a gelir, tekel binasının önünde biriken tütün üreticilerine tütün alım fiyatını açıklardı. Köylüler eğer açıklanan fiyattan memnun olurlarsa, şapkalarını havaya fırlatırlardı. Şapkaların çoğu tekel binasının çatısında kalırdı. Köylülerde köylerine yeni şapkalarla dönerlerdi. Köylü kadınlar yeni şapka ile köye dönen eşlerini görünce sevinirlerdi tütüne iyi para verilmiş diye. Yıllar geçti tütün önemini yitirmeye başladı.

Yetmişli seksenli yıllarda tütünün başkenti olan Akhisar, tütün önemini yitirince durmadı hızla zeytinin başkenti olmaya soyundu ve bunu başardı. Akhisar, şimdi zeytinin başkenti.

Yuntdağı köylerinde de tütün yetiştirilirdi. Tütün bitince, Osmancalı köyünde çilek üretimi başlatıldı ama yaygınlaştırılamadı. Antep fıstığı yeterince geliştirilemedi. Hiçbir ürün Yuntdağı köylerinin yazgısını değiştirmeye yetmedi. Köyler hızla boşalmaya başladı. Oysa Yuntdağı köylerinde de bir şeyler yapılabilmeliydi. Yuntdağı köylerinin kalkındırılması, üzerinde düşündüğüm, araştırdığım konuların başında geliyor. Obasya Kırsal Turizm Tesisleri’ni kuruşumuzun nedeni bu arayışlarımızdır.

Nihayet, Yuntdağı köylerinin yazgısını değiştirecek ürünü buldum. Evet buldum. Yuntdağı bölgesini Lavanta kalkındıracak. İsterseniz, tarih düşün. Lavanta tam Yuntdağı bölgesinde yetişecek bir ürün. Yuntdağı’nın adı LAVANTA KOKULU DAĞ olacak…

Geçtiğimiz hafta Isparta’nın Keçiborlu ilçesine gittim. Lavanta ekilen köyleri gezdim. Üreticilerle ve Keçiborlu kaymakamı ile konuştum. Lavanta tarlaları vardı ama tarlaları görmek için gelen turistleri ağırlayacak tesisleri yoktu. Bizim tesislerimiz var, turist gelmiyor. Obasya benzeri bir tesisi Keçiborlu’da kurmak istiyorlar, o nedenle gittik Keçiborlu’ya bu arada lavanta üretimi konusunda da bilgiler almış olduk. Aldığım bilgilere dayanarak Yuntdağı Lavanta Kokulu Dağ olacak diyorum. Lavanta Yuntdağı’nın işletilmeyen topraklarında yetişecek. Köylülerin kalkınmasına katkı sağlayacak.

Lavanta, ballıbabagiller familyasından güzel kokulu bir bitkidir. Bir metreye kadar boylanabiliyor. Uzun sapların ucunda seyrek başaklar oluşturarak yaz aylarında açan, çok kokulu, lavanta mavisi renkli çiçekleri vardır. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine özel kokusunu veren bunların üzerinde bulunan küçük yıldızsı tüyleridir.

Bileşiminde organik asitler bulunan uçucu yağ ile glikozitler, alkaloitler ve tanen gibi maddeler vardır. Lavantadan çok değerli olan lavanta esansı elde edilir.

Lavanta esansı (lavanta yağı) parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak kullanılır. Ayrıca küçük keseler içinde aralarına yerleştirildiği çamaşırlara çok hoş, iç açıcı bir koku kazandırır.

Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Uykusuzluk halini giderir. İdrar söktürücüdür. Böbrekleri temizler. Gördüğünüz gibi, lavantanın yararları saymakla bitmiyor. Lavanta üretimi yaygınlaşınca ardından, arıcılık başlayacak ve lavanta balı gündeme gelecektir.

Yuntdağı köylülerinin yazgısı Lavanta ile değişecek. Yuntdağı köylüleri lavanta ile kalkınacak. Şimdiden bir lavanta dosyası açtık ilgilenecek olanları bekliyoruz. Yuntdağı’nın Lavanta Kokulu Dağ olması çok yakın…


Yukarı Çık
Bu haber : 318 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak
Bu sayfa : 698777 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 698687 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 698641 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 699003 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 708393 kez ziyaret edilmiştir.