25 Mart 2016

GENEL KURUL KÜLTÜRÜ


Kooperatifler, dernekler, vakıflar, kat malikleri, şirketler özetle tüm tüzel kişiler belli aralıklarla genel kurul toplantıları yaparlar.

Kooperatifler, dernekler, vakıflar, kat malikleri, şirketler özetle tüm tüzel kişiler belli aralıklarla genel kurul toplantıları yaparlar. Benim hayatım bu toplantılara katılmakla geçti. Toplantıların çoğuna ya divan başkanı ya da yönetici olarak katıldım. Kavgalı gürültülü geçenleri de oldu. Sakin üretken ve verimli geçenleri de oldu.


Geri toplumlarda genel kurul toplantıları genellikle gergin geçer, yararsız çekişmelerin kısır döngüsüne düşülür.Yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, genel kurul toplantılarını hayatım boyunca hep sevmişimdir. Toplantıları demokrasi okulları olarak görmüşümdür.Ülkemizde uzlaşma ve demokrasi kültürü genel kurul toplantıları ile gelişip, güçlenecektir. 

Genel Kurul toplantılarına mutlaka katılmalıyız. Düşüncelerimizi bu toplantılarda dile getirmeliyiz. 


Gazeteci Yavuz Donat'ı bilirsiniz, rahmetli Demirel'in de iyi dostuydu. Demirel'le söyleşiler yapardı sık sık. Yaptığı bir söyleşide, Demirel'e "Siz başbakanlık da yaptınız cumhurbaşkanlığı da, muhalefette kaldığınız günlerde oldu. En çok hangisini özlüyorsunuz?" şeklinde bir soru yöneltmiş. Demirel'in bu soruya verdiği cevap ilginç: "En çok meydanları özledim" demiş rahmetli Demirel.


Bana "40 yıldır kooperatiçilik yapıyorsun, çalışmaların sırasında en çok hoşuna giden şey neydi?" diye sorsalar, hiç düşünmeden, genel kurullar derim. Gerçekten öyle, kooperatifçiliğin en çok genel kurullarını seviyorum.Genel kurul geniş katılımlı olmalı. Genel kurula katılanlar, düşüncelerini aktarmalı. Düşüncelerden yeni projeler, yeni kararlar çıkmalı ortaya. Konuşmalar ufkumuzu açmalı. En geniş katılımlı genel kurullar, konut kuralarının da çekileceği genel kurullar oluyor. Kura çekim toplantılarına kooperatif ortakları eşleri ve çocuklarıyla birlikte katılıyor. 


27 Mart 2016 Pazar günü saat 13.00'te genel kurul toplantımız var. Lale Kule'de konutlarımızın kuralarını çekeceğiz. Katılım yoğun olacak biliyorum. Aynı bina içinde konut sahibi olacak olanlar birbirleri ile genel kurul toplantılarında tanışıyorlar. Sadece kendileri değil eşleri ve çocukları da tanışıyor. Ben bu nedenle de genel kurul toplantılarını önemsiyorum. 

Kentler büyüdükçe yalnızlıklarda büyüdü. Bırakın mahalleyi, aynı apartmanda oturanlar bile birbirleriyle tanışmıyorlar. Karşılaştıklarında selamlaşmıyorlar. Oysa, kat malikleri toplantıları tanışma ve ortak sorunları ortaklaşa çözme toplantıları durumuna getirilse, örneğin yemekli ya da kahvaltılı yapılsa, toplantıya daha geniş zaman ayrılsa, hem toplantı verimli geçmiş hem de dostluklar güçlendirilmiş olur. 

"Aile içi kavganın kazananı olmaz." sözünü çok tekrarlarım. Kat Maliklerini ve kooperatifi bir aile gibi düşünün. Hiç bir kooperatifte ve hiç bir apartmanda, sorunların kavgayla, bağırmakla çözümlendiğine tanık olmadım. Yıllarca süren davaların açıldığına tanık oldum da, acil bir sorunun dava yoluyla çözümlenmesine hiç tanık olmadım.


Gerekli olan, uzlaşma kültürünün, toplantı kültürünün geliştirilmesidir. Bu kültürler, genel kurullardan uzak durarak değil, genel kurullara katılarak geliştirilebilir ancak... 


Yukarı Çık
Bu haber : 1302 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak
Bu sayfa : 698802 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 698712 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 698666 kez ziyaret edilmiştir.
Bu sayfa : 699028 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 708418 kez ziyaret edilmiştir.